Beseda na téma zneužívání a závislosti na alkoholu pro sedmáky

Minulý týden žáci sedmé třídy absolvovali besedu s pracovníkem neziskové organizace Sananim, která již od roku 1990 působí v oblast drogových závislostí. Naše škola s touto institucí spolupracuje již mnoho let a z jejich nabídky pro školy vybíráme tu, která mívá u žáků velmi pozitivní ohlas – prevence zneužívání alkoholu. Vzdělávací program podává zásadní a základní informace o tomto rizikovém faktoru jak z pohledu zdravotnického, tak se zabývá i okolnostmi sociálními a psychosociálními, které v důsledku alkoholismu v rodině vznikají pro jedince, komunitu i pro společnost. Nejlépe je ale nechat zaznít hodnocení samotných žáků.

„Alkohol ničí lidi, je to něco jako droga, člověk může i umřít. Někteří lidé ho musí mít každý den. Je dobrý, když je nějaká oslava, tak může uvolnit a zlepšit náladu. Beseda byla zábavná, pán přednášející byl milý, měl hezký vlasy (dredy ). Zajímalo mě, co je to otrava alkoholem, tak mi to vysvětlil. Klidně bych na to šel ještě jednou, mohlo to trvat dýl.“

Karel, VII. tř.

„Beseda obsahovala informace, co s námi alkohol dělá, co obsahuje a jak je někdy nebezpečný. Pan lektor říkal, že alkohol nás může na chvíli zbavit problémů, ale ty nezmizí a naděláte si jich ještě víc. Můžete pod jeho vlivem ohrozit sebe i ostatní a někteří lidé jsou agresívní. A druhý den je vám blbě. Akce se mi líbila – jak její obsah, tak i chování přednášejícího. Dozvěděla jsem se věci, které jsem doteď nevěděla.“

Verča, VII. tř.

„Na pánovi se mi líbil přístup. Mohli jsme si s ním tykat a hlavně tam nebyl učitel!  Alkohol mi přijde jako vyhozený peníze z okna. Ale myslím si, že když si táta dá po práci jedno nebo dvě piva, tak to není nic špatného. Ale deset piv, to už by byla závislost. „

Samuel, VII.tř.

„Rodiče mi dávají často kázání o alkoholu, takže to pro mě není nic extra. Oni si občas zajdou na pivo nebo si dají skleničku vína, ale tak to dělá téměř každý dospělák. Mně je alkohol celkově jedno, nijak mě neláká. Když si někdo občas dá, tak je to v pohodě, ale nemělo by se to přehánět. Program o prevenci se mi líbil, pan lektor to měl dobře zvládnuté, řekl nám dost informací a uměl je podat tak, že to všichni pochopili a nebyla to nuda. Takový program bych ocenila častěji.“

Míša, VII. tř.

Mgr. Simona Marenčáková