Prudká naposledy - ŠV 9.A, BVe dnech 13. – 15. 5., tedy víceméně ve dnech, kdy k nám podle pranostik přicházejí Ledoví muži, vyjeli žáci 9. A a někteří žáci 9. B. na jejich poslední školní výlet do rekreačního střediska Prudká.
„Zmrzlí“ nezůstali své pověsti nic dlužni. Ranní teploty kolem nuly, vítr a občasný déšť však byly jedinou vadou na kráse letošního třídenního školního výletu. Rekreační středisko Prudká důvěrně známe a jsme se vším, co nabízí úplně spokojeni. Proto se sem rádi vracíme. Poslední školní výlet jsme si užili stejně skvěle jako všechny předešlé tzn. se spoustou her a zábavy. Nic na tom nemění ani zvyšující se věk žáků, zůstávají pořád stejně zapálení do her a do všech soutěží jdou naplno. My vyučující nechceme, aby se žáci nechali námi vést a organizovat, a tak se vždy oni sami aktivně podílejí na náplni výletu. Takže v průběhu tří dnů proběhlo – poznávání obrázků nebo předmětů poslepu, hajzlbába, štít a bomba, několikrát restartovaná hra na upíra, obdarovávání neznámým přítelem, noční hra apod. Ani déšť, který nás zastihnul nás nezastihnul nepřipravené  a ve společenské místnosti se soutěžilo o stošest – had, předávání jablka, slepý sochař, části těla apod. v pondělní večer jsme zvládli i táborák s opékáním špekáčků.

Ačkoliv se úterní výlet podobal skutečné mrazivé „adventure“, přesto jsme si ho užili. Vlakem jsme dorazili do Bystřice nad Pernštejnem do farmy Eden, kde jsme měli objednaný program Horácká vesnice. Žáci se v Pavilonu půdy dozvěděli, co půda člověku všechno poskytuje (zdroj obživy, vody, nerostů, archeologických nálezů …), na mnoha interaktivních panelech si mohli vyzkoušet svoje vědomosti. Co to ovšem všechno bylo proti tomu, když některé dívky objevily komody s množstvím vesnických oblečků a ukázkou chléva a stodoly! Hned se proměnily v selky a rády zapózovaly na fotografii. Hoši v dětském koutku vařili z umělohmnotné zeleniny a ovoce a navzájem se dohadovali o kuchařských receptech . Ve vesnickém skanzenu plném stylových chaloupek nám byla představena stará řemesla: zpracování lnu, tkalcovství, mlynářství, ruční zpracování ovčí vlny a spoustu dalšího. V panském domě jsme poznali, jak žila rodina velkostatkáře ve druhé polovině 19. století a zkusili jsme si psát brkem. Spoustu dalších informací o současném životním prostředí jsme získali v ekologickém pavilonu. Skoro se nechce věřit, že se toto všechno dalo zvládnout za necelé tři dny. Ale je to tak a navíc se skvělou náladou a humorem. A tak doufáme, že naše deváťáky vypouštíme do dalšího života nejen s potřebnými znalostmi a dovednostmi ze základní školy, ale i s nezapomenu­telnými vzpomínkami.

Mgr. Simona Marenčáková, Mgr. Vincenc Směták

„… hned po příjezdu jsme zjistili, že Kačka nechala ve vlaku batoh, ale naštěstí to pan učitel zařídil, tak ho dostala zpět. Hráli jsme spoustu her, nejzábavnější byla na upíra, která musela skončit, protože někdo neuměl mlčet (pak se opakovala). Večer byl táborák a i když byla fakt tma, měli jsme za úkol hledat v lese kotlík a já tam zahučela do kopřiv . Výlet byl skvělý, devítka mi bude chybět.“

Zuzka

„V úterý jsme se vydali na farmu Eden, kde byla příšerná zima. Navštívili jsme obchod, kde byly různé vyrobené věci jako suvenýry, které jsme si moli koupit. Hráli jsme různé hry. V místnosti, kam jsme se přesunuli, když pršelo, bylo hezky teplo. Výlet jsme si všichni užili, i když byla příšerná zima. Všichni jsme se ale shodli, že bychom tam zůstali ještě déle.“

Lili, Anet

„ V úterý jsme byli na farmě, kde měli hodně roztomilých zvířátek, odpoledne jsme byli v klubovně a hráli různé hry. Hodně mi chutnalo jídlo, které tam vařili. Taky se mi líbil ten malý obchůdek. Poslední dny jsme si rozdali diplomy a jeli domů. Výlet se mi líbil až na tu zimu.“

Nasťa

„Bylo to super. Hodně se nám líbila krtkova nora na farmě Eden a skluzavka. Super byla celá farma, třeba kuchyňka na poznávání zvuků ze šuplíků nebo vůní a traktor. Taky jsme ochutnávali med. Všechny hry byly fajn. Hodně nás zaujala hra štít a bomba. Jídlo bylo jako vždy skvělé. Pan učitel dobře vymyslel noční hru 3 v 1, když spojil připravenou hru tří žáků. Poslední den byla dobrá i ta šifra a když jsme ji rozluštili, utíkali jsme do lesa, kde jsme našli čokolády Milka, které tam pro nás učitelé schovali.“

Dušan, Ondra P.

„Bylo to super. Hráli jsme spoustu her a jedna z nejlepších byla Svíčková. Sice byla strašná zima, ale zase tam skvěle vařili. Jeden večer jsme opékali špekáčky a maršmelouny. Pak jsme šli do lesa a našli tam kotlík s popcornem a viděli jsme, jak se muže udělat v kotlíku a jak skáče ven. Super byla krtkova hora s tunely, kde jsme mohli tam vidět, co se děje pod zemí. „

Illya, Ondra T.

„Školní výlet jsme si užili, moc se nám líbil, a jelikož to byl poslední výlet s naší třídou na Prudké, tak jsme si ho pořádně užili. Chtěly bychom poděkovat paní učitelce Marenčákové a panu učiteli Smětákovi za umožnění těchto výletů, na které budeme vždycky rádi vzpomínat.“

Bára, Valča