Svatba - VI. A

Tak to máme za sebou! Co? No přece tu velkou událost! Ve středu 28.11.2018 jsme byli na svatbě. Komu? Našim spolužákům Katy a Mattiasovi ze VI.A. V rámci hodin občanské výchovy jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli, co všechno obnáší příprava, organizace a vlastní průběh svatby. Dnes už víme, že to není žádná legrace nachystat všechno tak, aby to vyšlo. Bez zapojení všech žáků a jejich rodinných příslušníku a bez pomoci ostatních vyučujících by to rozhodně nešlo. Chystali jsme na tento den poměrně dlouho. V hodinách češtiny jsme vymýšleli text svatebního oznámení, kterému jsme dali konečnou podobu v hodině informatiky. V pracovních činnostech jsme si zkusili vyrobit prstýnky, nebo jsme se učili skládat slavnostní ubrousky. Sami jsme si nachystali svatební tabuli. Zkrátka přípravy nebraly konce. Ale konečný výsledek stál za to. A jak to celé probíhalo? Posuďte z krátké reportáže.

Celý den má sváteční atmosféru, všichni svatebčané jsou slavnostně oblečeni; výzdoba, prstýnky, občerstvení, hudba, fotografové – vše je na svém místě. Přichází nevěsta v bílém. Oddávající (pan ředitel) přednáší slavnostní řeč, která končí tradiční otázkou. Oba snoubenci odpovídají ANO. A pak následují prstýnky, polibek, podpisy novomanželů a svědků, gratulace, růžový déšť pro štěstí a společné fotografování. Na řadu přichází pozvání ke slavnostně prostřenému stolu, projevy svědků s přáním pro novomanžele, přípitek a hostina i s tradičním krájením svatebního dortu. Zkrátka jako na opravdické svatbě! Následuje zábava. Jenom škoda, že mají svatební hosté málo kuráže k tomu, aby se navzájem vyzvali k tanci. Však ono se to brzy změní .

Na oběd ve školní jídelně nemá nikdo ani pomyšlení. Vždyť spořádat všechno to cukroví, svatební koláčky, jednohubky, chlebíčky, slané šneky, polévku, řízek s bramborovým salátem a ještě kus svatebního dortu dá pořádně zabrat. Ještě jednou velký dík všem maminkám a babičkám za pomoc s přípravou a skvělé dobroty, za pomoc při výzdobě a zajištění všeho potřebného. Celý den se opravdu vydařil a budeme na něj rádi vzpomínat.

Z postřehů samotných účastníků:

  • „bylo to poprvé, co se kluci chovali vzorně“
  • „ta výzdoba byla fakt super a celý to bylo hodně slavnostní“
  • „myslím si, že jsme se zase o trochu víc sblížili“
  • „nečekala jsem, že všichni (i kluci) byli ochotní a slušně oblečení“
  • „škoda, že kluci nechtěli moc tancovat“
  • „hráli dobrý písničky“
  • „ty konfety byly bomba“
  • „za celý den nebyly vůbec žádné spory“

Mgr. Hana GASPARICSOVÁ