Zobrazit menu

Připravujeme

1.- 5. ročník

návštěva divadel:

  • Divadlo Bolka Polívky
  • Loutkové divadlo Radost
  • Mahenovo divadlo
  • Divadlo Polárka

návštěva:

  • Knihovna J. Mahena
  • Technické muzeum
  • Moravské zemské muzeum
  • ZOO v Brně
  • CVČ v Lužánkách
  • soutěž mladých zdravotníků
  • výtvarné soutěže
  • sportovní soutěže pořádané AŠSK
  • spolupráce s městskou policií (Empík cyklista)
  • koncert v základní umělecké škole Charbulova
  • hvězdárna a planetárium
  • Anthropos
  • VIDA centrum
  • zimní stadion

vycházky:

  • papírny Želetice
  • zájmové kroužky
  • zápis do prvních tříd
  • školní vlastivědné výlety
  • letní a zimní školy v přírodě
  • jarmark
  • Sluníčko Komárov – tvoření

Kluby

  • Čtenářský klub
  • Klub zábavné logiky a deskových her

6. – 9. ročník

PK jazyková komunikace

a) český jazyk

  • příprava olympiády ČJ a recitační soutěže – spolupráce s CVČ Lužánky
  • žáci navštíví knihovnu J. Mahena na ulici Charbulova
  • ZŠ pokračuje ve spolupráci s nakladatelstvím Fragment, Egmont, Albatros, Popron, Mladá fronta – výchova mladého čtenáře
  • práce kroužků:
    • Čtenářské kluby
  • návštěva divadelních představení
  • návštěva filmových představení
  • návštěva Památníku Bible kralické ve spolupráci s dějepisem
  • práce na PC – používání výukových programů
  • vytváření projektů v hodinách jazyků
  • akce dle aktuální nabídky

b) cizí jazyky

  • od 7. roč. se na škole vyučuje jako druhý cizí jazyk, německý
  • výlet do Anglie, Francie, německy mluvící země (Rakousko, Německo)
  • školní kolo olympiády AJ pro žáky 8. a 9. ročníků
  • práce na PC – používání výukových programů
  • vytváření projektů v hodinách
  • návštěva anglického divadla
  • beseda s cizincem z Nepálu
  • přednáška s diapozitivy o Austrálii
  • výtvarná soutěž „Soutěž mladých umělců“
    • FAI (téma létání) – spolupráce s Vv

Francouzština
- spolupráce s Alliance francaise Brno, využití jejich nabídky pořadů (filmová představení, výstavy, soutěže,..)

  • vytváření projektů v hodinách
  • jazyk v praxi – zapojení žáků 9. ročníku do aktivit běžného života v cizím jazyce

PK matematika a komunikační technologie

matematika

  • domácí kolo Matematické olympiády (6. až 9. ročník)
  • účast v městských kolech Matematické olympiády (6. až 9. ročník)
  • školní kolo Pythagoriády (6. až 8. ročník)
  • účast v městských kolech Pythagoriády (6. až 8. ročník)
  • účast v šifrovacích soutěžích
  • projekty ve třídách
  • Kluby zábavné logiky a deskových her
  • návštěva vzdělávacích center (Brno, Třebíč, ..)

informatika

projekty

  • 5.ročník – Časopis
  • 6.ročník – Kalendář, Pohádka
  • 7.ročník – Pracovní list pro žáky (vyučovací hodina), Plakát
  • 8.ročník – Školní výlet, Hardware
  • 9.ročník – Vlastní projekt, závěrečná práce

soutěže
Březen – měsíc Internetu, iBobr, Hodina kódu, dle aktuální nabídky

PK člověk a společnost

Dějepis a občanská výchova

  • návštěva Památníku Bible kralické ve spolupráci s českým jazykem – 8. ročník
  • exkurze na místa napoleonských válek (Slavkov u Brna) – 8. ročník
  • návštěva Muzea holocaustu Osvětim – 9. ročník
  • návštěva divadelního představení k 100. výročí vzniku republiky – 7. – 9. ročník
  • celoroční soutěže k 100. výročí vzniku republiky – 6. – 9. ročník
  • tematický den dle nabídky a zájmu žáků
  • Anthropos – exkurze, 6. ročník
  • příprava a vytváření projektů k výroční založení Československa – Stoletá republika (6. – 9. ročník)
  • projekt Generace mileniánů – 9. ročník
  • projekt Svatba – 6. ročník
  • využívání portálu „obcankari.cz“ a výuky v interaktivní a počítačové učebně
  • zařazeno aktuálních politických a společenských témat –komunální a senátní volby (8. – 9. ročník)

PK člověk a příroda

Člověk a příroda (zahrnuje předměty fyziku, chemii, zeměpis, přírodopis)

fyzika a chemie

  • odborné pořady na hvězdárně pro 6. a 9. ročník
  • soutěže KORCHEM, Mladý chemik
  • návštěva informačního centra JE Dukovany pro 9. ročník
  • astronomická olympiáda
  • fyzikální olympiáda
  • chemická olympiáda pro 9. ročník
  • návštěva technického muzea
  • VIDA centrum
  • referáty 6. až 9. ročník
  • laboratorní práce 6. až 9. ročník
  • Noc vědců
  • Archimediáda
  • Soutěž recyklohraní

přírodopis

  • olympiáda
  • výukové programy ekologického centra Lipka pro 6. až 9. ročník
  • Návštěva ZOO Brno, za exotickými zvířaty
  • exkurze do botanické zahrady, arboreta pro 6. a 8. ročník
  • výukové procházky s pozorováním rostlin pro 6. a 7. ročník
  • referáty 6. až 9. ročník
  • herbář 6. a 7. ročník
  • laboratorní práce 6. až 9. ročník
  • Ekologická exkurze 9. ročník: Stránská skála

zeměpis

• referáty 6. až 9. ročník • seminární práce v oblasti cestovního ruchu • zeměpisné a vlastivědné výukové pořady • geografická vycházka místní krajinou – Hády, Černovice, Červený kopec atd. • audiovizuální přednáška Myanmar v rámci projektu planeta 3000 • zeměpisně – historická exkurze – město v ČR • prezentace v rámci výuky zeměpisu, chemie, fyziky, přírodopisu

  • prezentace v rámci výuky zeměpisu, chemie, fyziky, přírodopisu

PK umění a kultura

Umění a kultura (zahrnuje předměty hudební,výtvarná a rodinná výchova, pracovní činnosti) PK umění a kultura

hudební výchova

  • koncerty dle aktuální nabídky
  • návštěva divadelního představení ve spolupráci s českým jazykem a dějepisem
  • využití interaktivní učebny – hudební ukázky, projekce muzikálů a filmů z hudební tématikou
  • vytváření projektů a prezentací v hodinách
  • hudebně dramatické pásmo k 100. výročí vzniku republiky ve spolupráci se školním parlamentem

výtvarná výchova

  • prezentace žákovských prací v prostorách školy
  • tvorba plakátů k významným událostem roku a školním akcím
  • účast v soutěžích
  • spolupráce na projektových dnech

PK člověk, zdraví a svět práce

  • sportovní kroužky: fotbal
  • možnost navštěvovat basketbalovou školu mládeže při ZŠ Brno, Kneslova
  • tradiční atletickou olympiádu v Černovicích
  • výlety do přírody
  • účast v soutěžích – výtvarných nebo sportovních
  • účast na projektech školy
  • lyžařský výcvik dle zájmu žáků (v tuzemsku nebo zahraničí)

výchova ke zdravému životnímu stylu

  • Pecinek – sugestivní zpověď bývalého narkomana, jeho zážitky a zkušenosti a jak našel cestu zpět k životu – beseda, nadace Světýlko
  • Přednáška a beseda na téma prevence a problematika šikany a kyberšikany (JUDr. Badin)
  • prevence zneužívání alkoholu (Sananim)
  • prevence AIDS/HIV – Emeducation
  • přednáška o drogové kriminalitě a společnosti v roce 2019 (JUDr. Badin)
  • prevence kouření a jiných závislosti (FN Brno)
  • prevence dětských úrazů (FN Brno)
  • interaktivní hra Cesta labyrintem města
  • projektové dny žáků 2. stupně dle jejich vlastní iniciativy
  • tematické dny pro předškoláky (Kneslovka je naše srdcovka)
  • preventivní programy dle aktuální nabídky

praktické činnosti

  • návštěva informačního a poradenského centra na Úřadu práce města Brna – 9. ročník
  • návštěva Oborových dnů na SŠ dle nabídky – 8. a 9. ročník
  • příprava pokrmů
  • výzdoba školních prostor a údržba květinové výzdoby před vstupem do školy – 9. ročník

ŠKOLNÍ DRUŽINA – 2018/ 2019

PŘIPRAVUJEME:

Září – MĚSÍC VYHLÍDEK

  • celoroční využití dnů narození významných českých osobností v zájmové činnosti ŠD
  • přivítání nových žáků do ŠD
  • seznámení rodičů a účastníků ŠD s Vnitřním řádem ŠD a bezpečnostními po­kyny
  • výstava výrobků z přírodnin
  • zahájení zájmových kroužků ŠD
  • zahájení fotbalových tréninků a pokračování projektu „Miř na správnou branku“ a „Sportovci do škol“
  • skupinová nebo individuální tvorba staveb z přírodních materiálů nebo recyklovaných materiálů podle fantazie dětí
  • pohybové aktivity na stmelení kolektivu
    • seznámení s celoročním projektem

Říjen – MĚSÍC STOLETÉHO VÝROČÍ

  • národní symbol LÍPA – tvoření z netradičních materiálů
  • hrátky s ČESKÝM LVEM
  • pasování prvňáčků v Městské knihovně Jiřího Mahena
  • fotbalové zápasy se ŠD z obvodu Brno-jih
  • výtvarná soutěž na téma STÁTNÍ ZNAK
  • návštěva hasičů HZS Brno-Výstaviště
  • poznáváme osobnost měsíce – celodružinová soutěž

Listopad – MĚSÍC SVĚTLA A VZPOMÍNEK

  • opičí dráha – soutěž ŠD v obratnosti (ŠD v obvodu Brno-jih)
  • 7. ročník „Černovického strašidlení“ – lampionový průvod
  • pohybové odpoledne – hry se zavázanýma očima
  • výstavka strašidýlek z dýní, výroba svícnů a lampionů
  • beseda se známým sportovcem
  • výtvarná soutěž – Kytice, čtení tajemných příběhů a pohádek – výstava
  • připomenutí Památky zesnulých

Prosinec – MĚSÍC DOBRÝCH SKUTKŮ

  • 14. ročník soutěže „O nejdobřejší dobrotu“
  • výroba dárků, přání a vánoční výzdoby
  • týdenní hra na dobré anděly (tvorba obálek na dobré vzkazy)
  • mikulášský bál
  • Čertovské zpívání
  • výtvarná soutěž na téma „Anděl v mnoha podobách“
  • vánoční nadělování, vánoční besídka, zpěv vánočních koled, advent – těšíme se na Vánoce
  • vánoční turnaj v malé kopané – 3. ročník

Leden – MĚSÍC VESELÝCH HER

  • turnaj ve vybíjené
  • přátelské setkání s dětmi z jiné školní družiny
  • vědomostní kvíz k celoročnímu projektu
  • soutěž v deskových hrách
  • výtvarná soutěž Tři králové
  • kouzelnické představení

Únor – MĚSÍC TVOŘENÍ

  • švihadlová soutěž na ZŠ Jihomoravské náměstí
  • masopustní karneval, soutěž masek
  • hrajeme divadlo – pohádka
  • hry na sněhu, stavíme ze sněhu
  • sáňkování

Březen – MĚSÍC ČETBY

  • čtenářské odpoledne (četba z oblíbené knihy)
  • tvorba leporela, knihy, časopisu, komiksu, čtení příběhů
  • zahájení jarní fotbalové soutěže
  • březen – měsíc knihy – oblíbený autor
  • školní kolo Superstar ŠD
  • soutěž ŠD v recitaci

Duben – MĚSÍC OSLAVY ŽIVOTA

  • obvodní kolo Olympiáda Brno-jih
  • velikonoční tvoření, tradice
  • 20. ročník Tanečního festivalu ŠD Brno
  • návštěva Městské policie Brno-Černovice, beseda s tématem „Prevence patologických jevů“
  • fotbalové zápasy
  • pálení čarodějnic

Květen – MĚSÍC SLUNCE

  • návštěva dopravního hřiště
  • závody na koloběžkách
  • školy v přírodě
  • malování na chodník – téma: Slunce má svátek
  • vyrábíme pro maminky
  • Sluneční den – zahradní slavnost

Červen – MĚSÍC DĚTÍ

  • atletická soutěž ŠD
  • školy v přírodě
  • závěrečný fotbalový turnaj, ukončení jarní fotbalové sezóny
  • první pomoc při úrazu, celodružinová soutěž o zdravovědě, integrované složky – poučení
  • mapa ČR – Kam pojedeme – výtvarná soutěž
  • vyhodnocení celoročního projektu