Světový den zdraví, II. stupeň

Malé příšerky, velká hrozba

Světový den zdraví byl letos zaměřen na infekce přenášené klíšťaty. Jeho cílem bylo zvýšit povědomí o onemocněních, které způsobují tyto vektory a možnosti jejich prevence. Celé vyučování dne 7. dubna 2014 bylo tedy věnováno modelovým hodinám.Všechny třídy od 5. ročníků absolvovaly tématickou hodinu. V rámci ní žáci zhlédli prezentaci s vědomostní soutěží, poté se rozdělili do 4 skupinek, kterých se ujali žáci z 9. B. Ti se nadále stali jejich průvodci na stanovištích, kde pokračovaly další aktivity – luštění křížovek s „klíšťovou“ tématikou, nebo vybírání správného oblečení do přírody, které přispívá k ochraně pro klíšťatům. Do tohoto ustrojení následně oblékli svého „figuranta“. Nakonec si žáci zahráli karetní hru Černý Petr, přičemž tato karta byla přejmenována na „infikované klíště“. Poražený si jej pak odnesl namalované na ruce. Děkuji za pomoc vybraným žákům z 9. B, kteří projevili aktivitu, trpělivost i organizační schopnosti v průběhu celého dne.
Doufám, že si žáci odnesli dostatek informací o vážnosti nebezpečí dvou infekčních nemocí – klíšťové encefalitidě a Lymeské borelióze a byli důkladně seznámeni s možnostmi preventivního chování, aby k nákaze nedošlo.

Mgr. Simona Marenčáková
metodik prevence

Co o akci řekli samotní žáci:

  • „V této hodině jsme se dozvěděli, jak se chránit i jak se zbavit klíšťat. Taky, jak se máme obléci do lesa a nakonec jsme si zahráli Černého Petra a ten, kdo prohrál, si domů odnesl namalované klíště.“

    Aneta, Kája (7. tř.)

  • „Tento pořad o klíšťatech je inspirací, aby si děti dávaly větší pozor, když jsou v lese. Děti si musí vzít dobré oblečení, našplíchat se repelentem a nechodit do vysoké trávy. Až přijdou domů musí se pořádně a pečlivě prohlédnout. Jde o to, aby si to každý zapamatoval a dával dobrý pozor. Tento pořad se nám velmi líbil a byl hezky uspořádán. Děkujeme.“

    Silva (6. tř.)

  • „Dne 7. 4. 2014 proběhla přednáška o klíšťatech. Celou akci pořádala 9. B s vedením paní učitelky Marenčákové. Na začátku nám ukázali prezentaci, poté jsme se rozdělili a někteří přesunuli do třídy, kde jsme hráli zábavné hry. Dozvěděli jsme se, jak se máme před klíšťaty chránit.“

    Terka, Danča, Lucka (8. tř.)

  • „Hodina o klíšťatech se mi velmi líbila a myslím, že celé naší třídě taky. Hodně jsme se poučili a dozvěděli jsme se, jak jsou klíšťata nebezpečná. Teď už vím, že si na ně musím dát velký pozor!“

    Maruška (5. A)

  • „V této hodině jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí, např. jak se proti klíšťatům chránit, jak se vytahují a jaké nemoci mohou přenášet.“

    Verča (5. A)

  • „Tato akce byla pěkně zorganizovaná paní učitelkou Marenčákovou. Všichni žáci byli seznámeni s malou, ale nebezpečnou hrozbou. Většinu žáků to bavilo a líbilo se jim to. Teď víme jak se chránit před klíšťaty a nemocemi, které přenášejí.“

    Lucka, Lucka (5. B)

  • „Program byl o klíšťatech a o prevenci proti encefalitidě a borelióze. Dozvěděli jsme se, že se můžeme očkovat a dělat jiné věci, které nám zachrání zdraví. Program byl bezvadný a bavil nás.“

    Eva (9. A)

A pár slovy se za žáky 9. B vyjádřila Veronika:

  • „Dne 7. 4. 2014 jsme se vžili do rolí průvodců a vlastně tak trochu i učitelů v průběhu modelových hodin dne prevence proti klíšťatům. Ne všichni z nás se zúčastnili, ale myslím, že ti, kteří ano, si to užili. Je nutné ale na druhou stranu říci, že někdy bylo pořízení s některými mladšími spolužáky obtížné. Ale většina byla v pohodě a my se snažili být trpěliví, takže se těšíme na další podobné akce, ze kterých se některé už rýsují.“