Ožil jeden životní příběh

I v letošním školním roce jsme se s žáky 8. třídy zapojili do dokumentaristického projektu Příběhy našich sousedů organizovaného neziskovou organizací Post Bellum. Tříčlenný tým, ve složení Lenka Váňová, Petra Vítková a Richard Vašák, se na období jednoho pololetí stal dokumentaristy. Snažili se zachytit životní příběh paní Vlasty Svobodové, především v historicky vypjatých letech. Tým pamětnici navštívil u ní doma, kde nám při svém vzpomínání ukázala řadu dobových fotografií z dětství, mládí či rodinných dovolených. Velmi nás zaujalo vyprávění o její politické kariéře, kterou zúročila dvouletým mandátem v Senátu ČR. Získaný materiál tým zpracoval, vytvořil scénář a vyzkoušel si práci reportérů při nahrávání audioreportáže v Českém rozhlase.
Výsledky své půlroční práce společně představili veřejnosti na slavnostní závěrečné prezentaci v Křišťálovém sále Staré radnice. Tým měl velkou radost, že je přišla podpořit i paní Svobodová, které se originální a velmi emotivní zpracování jejího životního osudu velmi líbilo. Odborná porota, která hodnotila jednotlivá vystoupení škol, zhodnotila práci našich žáků jako velmi zdařilou, kreativní a jedinečnou.

Jsme rádi, že jsme si mohli vyzkoušet činnosti, se kterými se běžně ve škole nesetkáváme a seznámit se s velmi zajímavým člověkem, jehož životní příběh jsme Vám mohli vyprávět.

Lenka, Peťa, Ríša + p. uč. Ivana Šlosarová

Příběh paní Vlasty Svobodové: https://www.pribehynasichsousedu.cz/…dova-vlasta/