Zápisky z Paříže

Na konci dubna se po velikých přípravách vydalo 47 odvážných žáků druhého stupně na dobrodružnou cestu za krásami romantického a historickými událostmi nabitého místa – do Paříže.

Cesta autobusem byla dlouhá a náročná, ale i tak jsme hned ráno vyběhli vstříc novým zážitkům. Po celý týden nás tímto kouzelným městem provázela průvodkyně „lovely Broňa“, které i touto cestou děkujeme za mnoho informací, zajímavostí a vždy pozitivní pohled na naši upovídanou skupinku.

V prvním dnu jsme zdolali frontu i schody vedoucí k vrcholu Eiffelovy věže, která nás odměnila krásnými výhledy a poskytla nám celostní pohled na to, co nás v příštích chvílích a dnech čeká. Naše další kroky směřovaly k Invalidovně, kde jsou mimo jiné pohřbení i nejvýznamnější váleční hrdinové Francie, nejznámější je hrobka císaře Napoleona. Tento komplex nás ohromil svou monumentálností a zdobností všech náhrobků. Následovaly drobné nákupy, první nakouknutí do obchůdků se suvenýry a procházka ulicemi Paříže, která nás přivedla až k místu, kde jsme nastoupili na loď a projeli se po řece Seině. Na trase jsme mohli vidět katedrálu Notre Dame, nádherné zdobné mosty, musea Orsay i Louvre, repliku sochu Svobody, okouzlující budovy pařížského nábřeží, ale i mnoho stanů, ve kterých bydleli lidé bez domova. Ve večerních hodinách jsme se ubytovali ve Formuli 1 a po dlouhém a aktivitami naplněném dni jsme ulehli ke spánku.

Středa si pro nás připravila program vskutku královský. Na 9. hodinu ranní jsme měli objednaný vstup do zámku Versailles a jeho přilehlých, nesmírně rozlehlých zahrad. Celé dopoledne nás obklopovala krása, pompéznost a umění nepopsatelné hodnoty. V zahradách jsme si užili královskou procházku a představovali si, jak se zde promenádovali králové, královny, dvorní dámy i služebnictvo, které obývalo tato nádherná místa. Ze šlechtického prostředí jsme se autobusem přesunuli do čtvrti zcela jiného ražení – Pigalle, kterou najdete na úpatí Montmartru. Mezi nejznámější budovy v této části Paříže patří nepřehlédnutelný kabaret Moulin Rouge. Odtud jsme vystoupali k bazilice Sacré-Coeur, která se rozkládá na nejvyšším bodě Paříže. Procházka místní uměleckou čtvrtí zaujala mnohé umělecké duše našeho zájezdu. Perličkou byl pohled na zeď, na které najdete tři sta jedenácti jazyky napsáno vyznání „miluji Tě“ (Le mur des je t’aime). Našim středečním posledním zastavením byla vyhlídka z mrakodrapu Montparnasse.

Zlatým hřebem našeho výletu bylo bezesporu museum Louvre. Na 4 hodiny jsme se ocitli v jiném světě. Projít celý komplex během jedné návštěvy není možné, ale povinným zastavením byl obraz Mony Lisy, který je pravděpodobně nejvzácnějším exemplářem tohoto muzea. Po kulturně náročném dopoledni jsme se přesunuli metrem do moderní čtvrti La Défence, kde jsme obdivovali mrakodrapy, moderní stavbu La Grande Arche, což je symbol moderní čtvrti ve tvaru vítězného oblouku a nakoupili vše potřebné na noční návrat domů.

Děkujeme všem rodičům, že svým dětem dopřáli možnost navštívit metropoli Paříž.

Ivana Šlosarová, Sabina Hanáková a Veronika Jursová