Zeměpis všemi smysly

Jsme přesvědčeni, že nejlepší cesta, jak udělat téma pedosféra (půdní složka Země) nezapomenutelné, je zkusit si půdu otestovat doslova všemi smysly.

Úkolem šesťáků bylo zajistit si 2 vzorky hlíny, které mohli odebrat před domem, nebo na dvorku u babičky. Místo nálezu vzorku museli žáci označit pomocí zeměpisných souřadnic na chytrém telefonu a přinést do školy. Tady přišlo to nejdůležitější – 2 pokusy, které měly prokázat, zda je půda z babiččina dvorku písčitá, hlinitá či jílovitá. Kromě samotného pozorování, jak se odlišné půdní druhy chovají při spojení s vodou se projevilo to, co je možná ještě důležitější – vlastní zodpovědnost za donesené vzorky, spolupráce mezi dětmi, schopnost poradit si ve vypjaté situaci, kdy jsem do hlíny nalil více vody a ta se nezadržitelné šíří po pracovní desce, i dál….Zkrátka – učení o půdních druzích může otestovat nejen mozkové závity, což můžete z fotografií posoudit i vy.

Milena Jeřábková, Hana Gasparicsová